ضررهای کرایولیپولیز و خطر سوختگی کرایولیپولیز

ضررهای کرایولیپولیز و خطر سوختگی کرایولیپولیز

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

ضررهای کرایولیپولیز و خطر سوختگی کرایولیپولیز

اگرچه لیپوساکشن و جراحی های لاغری یک گزینه درمان موثر برای برداشتن بافت چربی اضافی هستند اما بیمار را با خطراتی مواجه می گرداند. با افزایش خطرات و عوارض روش های تهاجمی لاغری موضعی مانند لیپوساکشن، کرایولیپولیز یک روش امیدوار کننده برای رسیدن به تناسب اندام و جایگزین مناسبی برای روش های تهاجمی می باشد. در واقع ضررهای کرایولیپولیز بسیار کم بوده و این روش می تواند در کوتاهترین مدت و با عوارض جانبی محدود، بخش زیادی از چربی های انباشته شده در نواحی مختلف بدن را از بین ببرد. عوامل ذکر شده و مشکلات روش های تهاجمی موجب گردیده است که یک گروه بزرگ از بیماران به دنبال درمان های باشند که کم تر تهاجمی اند و دوره نقاهت کمتری دارند. دستگاه های مختلفی برای از بین بردن چربی های موضعی در سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها از روش های مختلفی مانند لیزر کم قدرت و سرمادهی به بافت چربی ها با هدف از بین بردن بافت چربی و سلولیت عمل می کنند. کرایولیپولیز به عنوان یک روش غیر تهاجمی موثر و بی خطر برای کاهش چربی زیر پوست پذیرفته شده است. این روش یک گزینه مناسب و ایمن برای بیمارانی است که مایل نیستند خطر و ریسک مرتبط با جراحی  را داشته باشند و یا امکان گذراندن دوران نقاهت برای آنها وجود ندارد. این روش را در مناطق مختلف بدن مانند شکم، پهلوها، ران داخلی و بیرونی، بازو ها و دیگر نواحی بدن به کار می برند. کرایولیپولیز هم مانند هر عمل زیبایی و تناسب اندام دیگر دارای فواید و مضراتی است که باید قبل از هرگونه اقدام به انجام، از آنها اطلاعات داشته باشید. در این مقاله به بررسی هر آنچه که قبل از انجام کرایولیپولیز باید بدانید، خواهیم پرداخت.

قبل از هرچیز لازم است بدانیم که کرایولیپولیز چیست و چگونه عمل میکند؟

کرایولیپولیز در واقع یک تکنولوژی نوین از بین بردن چربیهای موضعی میباشد که برای از بین بردن چربی نواحی شکم، پشت و پهلوها، کمر، ران ها، زانوها، بازوها و مچ پا مورد استفاده قرار میگیرد. عملکرد این دستگاه به این شکل است که برای تخریب و از بین بردن بافت چربی، سرمای کنترل شده ای را به مدت معین به آن وارد میکنند. هنگامی که سلولهای چربی تخریب شدند، به تدریج شکسته شده و از طریق کبد از بدن خارج میشوند. استفاده از این روش برای لاغری نیاز به عمل جراحی و بیهوشی ندارد و کافیست دراز بکشید و تلویزیون ببینید یا مطالعه کنید. تنها مقادیری سوزش و سردی حس خواهید کرد که با گذشت زمان کمتر میشود.

مراحل انجام کرایولیپولیز

پس از ارزیابی دقیق، ناحیه نیازمند درمان مشخص می گردد و پد پنبه ای با پنبه اشباع شده بر روی پوست قرار داده می شود تا از تماس مستقیم پوست بدن با صفحات سرد محافظت نماید و به عنوان عامل هدایت کننده عمل کند. بعد از آن اپلیکاتور دستگاه بر روی بخش هایی که تحت درمان هستند قرار داده می شود. اگر چندین دستگاه در دسترس باشند می توان به طور همزمان بیش از یک منطقه را درمان کرد. بعد از اینکه دستگاه بر روی بدن قرار داده شد بیمار برای چند دقیقه احساس سرما می کند و سپس دچار بی حسی می گردد. چربی های برای مدت زمان مشخص حدود 30 تا 60 دقیقه در تماس با سرما باقی می مانند. کاهش دمای دستگاه به صورت اتوماتیک انجام می گردد و هیچ کنترلی بر تنظیمات خنک کننده وجود نداد که این عامل احتمال ریسک را کاهش می دهد. دستگاه دارای ترمیستورهایی است که به طور مداوم دمای پوست را اندازه گیری می کنند و از به این ترتیب از یخ زدگی جلوگیری به عمل می آورند.

انجام کرایولیپولیز برای چه افرادی نامناسب است؟

به طور کلی افرادی که در سلامت جسمی و روحی مناسب قرار ندارد، ممکن است نامزد خوبی برای این روش نباشند. فرد برای انجام این روش باید از شرایط روحی و جسمی مناسبی قرار داشته باشد و لازم است که انتظارات خود را با پزشک مطرح نموده و از عوارض احتمالی نیز آگاهی داشته باشد تا به این ترتیب از بروز مشکلات بعدی جلوگیری گردد.

انجام چه اقداماتی قبل از کرایولیپولیز لازم است؟

قبل از انجام این روش، پزشک باید سابقه بیمار را مورد بررسی قرار دهد و او را از ضررهای کرایولیپولیز و نتایج آن آگاه گرداند. همچنین بیمار نیز باید انتظارات خود از انجام کرایولیپولیز با پزشک معالج در میان بگذارد.

اقدامات لارم بعد از انجام کرایولیپولیز چیست و چگونه می توان به نتایج دائمی از درمان دست پیدا کرد؟

نیاز به گذراندن دوره نقاهت در این روش وجود ندارد و بیماران می توانند فعالیت های طبیعی خود را از همان روز اول از سر بگیرند. برای رسیدن به نتیجه کامل معمولا به جلسات درمان متعدد نیاز دارد و بیماران در دو تا چهار ماه شاهد کاهش قابل توجهی از چربی های شکمی خواهند بود. انجام تمرینات ورزشی و رعایت رژیم غذایی مناسب در حین انجام جلسات تأثیر بسیار زیادی در بهتر شدن نیتجه درمان خواهد داشت و به دفع موثر چربی ها کمک خواهد کرد. در واقع مانند هر درمان دیگری که سلول های چربی را از بین می برد، اگر وزن پایدار حفظ گردد، نتایج درمان دائمی خواهد بود.

مزایای کرایولیپولیز

 • این روش لاغری به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام میگردد در نتیجه عوارض لیپوساکشن و سایر جراحی های لاغری را نخواهد داشت.
 • در روش کرایولیپولیز هیچگونه درد و خونریزی مشاهده نمیگردد.
 • این روش دوران نقاهت خاصی ندارد و بلافاصله میتوان به فعالیتهای روزمره پرداخت.
 • چربی های از بین رفته از طریق این روش غیر قابل بازگشت هستند.
 • نه تنها به بافت پوستی ناحیه تحت آسیب وارد نمیکند بلکه در بهبود کیفیت پوست مؤثر است.
 • مورد تایید وزارت غذا و دارو میباشد.

ضررهای کرایولیپولیز و خطر سوختگی کرایولیپولیز

برای از بین بردن چربی شناخته شده است اما ضررهایی نیز ممکن است داشته باشد.اکثریت مردم در حین این روند هیچ چیز احساس نمیکنند اما در بعضی مواقع احساس خستگی در پوست توأم با سوزش و قرمزی وجود دارد. همانطور که مشخص است سرمای زیاد هم مانند داغی ممکن است ایجاد سوختگی کند. این عارضه در مدل های اولیه دستگاه که دو وجه آن فلزی بودند اتفاق می افتاد اما پس از آن با ساخت دستگاه های سیلیکونی این مشکل برطرف گردید.برای کاهش عوارض طولانی مدت حتما دقت کنید که هرگونه عملی را نزد پزشک متخصص و با دستگاه استاندارد کرایولیپولیز انجام دهید. تنها عوارض جانبی قابل توجه این روش معمولاً جزئی هستند و در محل درمان رخ میدهند. اکثر ضررهای کرایولیپولیز در طی چند روز تا چند هفته پس از عمل کاهش می یابند. قرمزی ناحیه تحت درمان معمولا بیش از چند ساعت طول نمی کشد و کبودی موضعی نیز معمولا ظرف چند ساعت پاک می گردد ولی در صورت ماندگار شدن این عوارض حتما موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. ضررهای کرایولیپولیز عبارتند از:
 • قرمزی
 • تورم جزئی
 • حساسیت
 • کبودی
 • احساس مور مور
 • بی حسی
 • حساسیت پوست
 • درد خفیف تا متوسط
 • گرفتگی عضلات
کلینیک تخصصی تناسب اندام ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X