طاسی ژنتیکی چیست؟

طاسی ژنتیکی چیست؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

طاسی ژنتیکی چیست؟

طاسی ژنتیکی نوعی ریزش موی شایع و پیش رونده است که در مردان بیشتر از زنان دیده میشود. این نوع ریزش موی سر به شکل های مختلفی چون طاسی کامل، کم پشتی گسترده ی مو، طاسی جلوی سر، طاسی پشت سر و طاسی سکه ای یا آلوپسی دیده میشود.

علت بروز طاسی ژنتیکی سر چست؟

علت وجود این نوع ریزش مو عوامل ژنتیکی و عوامل هورمونی توام با هم می باشد. طاسی یک بیماری قابل انتقال است و چندیدن ژن مربوط به آلوپسی آندروژنیک وجود دارد که می توانند منتقل گردند. یکی از این ژنها ژن آندروژن است اما لازم است بدانید که آندروژن تنها ژن دخیل در انتقال طاسی نمی باشد. افزایش بیش از حد هورمون دی هیدرو تستوسترون نیز باعث نازک شدن موها در طی زمان شده و در نتیجه با از بین بردن کامل فولیکول های مو باعث طاسی میشود. محققانی که در جستجوی ژن های دخیل در انتقال طاسی هستند تا کنون بیش از 280 ژن مرتبط با طاسی را معرفی نموده اند. ژنتیک در واقع شایع ترین علت طاسی می باشد. تحت تاثیر برخی ژن ها چرخه طبیعی رشد مو تغییر می کند و موها نازک تر می شوند. در نهایت رشد مو در قسمت های خاصی از پوست سر به طور کامل متوقف می گردد که باعث الگوی معمول ریزش مو خواهد شد.

طاسی ژنتیکی در زنان و مردان از چه سنی شروع می گردد؟

این نوع طاسی در زنان نیز دیده میشود و روند شروع آن در زنان دیر تر از مردان می باشد. طاسی ژنتیکی مردان بیشتر در سنین بالای 50 سال و طاسی ژنتیکی زنان بیشتر در سنین بالای 65 سال دیده میشود. بعضا در افراد جوان زیر 30 سال نیز ریزش موی ارثی دیده میشود.

ژن طاسی از مادر منتقل می گردد یا پدر؟

برخی تصورات غلط مبنی بر انتقال ژن های مرتبط با طاسی از مادر به فرزندان وجود دارد ولی تحقیقات حاکی از آن هستند که این وضعیت به ژن هایی که از هر دو والدین منتقل می شوند وابسته است.

علائم طاسی ژنتیکی

ریزش موی ژنتیکی معمولا با نازک شدن مو آغاز می شود و اغلب ریزش مو از یک ناحیه شروع شده و در قسمت های دیگر پوست سر پیشروی می کند. موهای ریخته شده روی بالش، در حمام و به هنگام شانه کردن از علائم واضح ریزش مو هستند. بطور متوسط افراد روزانه 100 تار مو از دست می دهند در نتیجه بیشتر شدن این مقدار ممکن است نشان از وجود بیماری داشته باشد.

روش های تشخیص ریزش موی ارثی

ریزش مو در مردان معمولا از قسمت شقیقه شروع می شود و در صورت عدم درمان شروع به پیشروی می نماید و به قسمت های بالای سر انتقال می یابد. در مرحله پیشرفته، تنها یک قسمت از مو در کناره ها و یا پشت سر باقی می ماند. الگوی ریزش مو در زنان تمامی قسمت های پوست سر را در بر می گیرد و خط مو دچار تغییر نمی گردد. طاسی کامل در زنان خیلی کم دیده می شود. ریزش موی ارثی معمولا توسط همین الگوهای ریزش مو و سابقه مشابهی از ریزش مو که در اعضای خانواده دیده شده تشخیص داده می شود و در اکثر افراد انجام آزمایشات ضروری نمی باشد.

طاسی ژنتیکی چگونه متوقف میشود؟

در سال های اخیر شامپوها، روغن ها و اسانس های جدیدی به بازار جهت رفع طاسی سر و جلوگیری از طاسی ژنتیکی معرفی شده اند، این نوع داروها تاثیر قابل توجهی در متوقف شدن  طاسی ژنتیکی داشته اند و روند طاسی ژنتیکی را کند کرده اند اما با عنوان درمان قطعی موثر نمی باشند. برخی از پزشکان داروهایی چون ماینوکسیدیل را برای رفع طاسی و تحریک رشد مو در ناحیه ی بدون مو تجویز میکنند، اما این داروها در بسیاری از هیئت های علمی معتبر و توسط مراکزی معتبری چون مرکز دارو و غذای آمریکا مورد تایید نمی باشند و تاثیر قابل توجهی نخواهند داشت. به همین سبب روش های پیوند مو و کاشت مو روز به وز جدید تر و پیشرفته تر شده اند و روش درمان قطعی طاسی  ژنتیکی موی سر محسوب میشود.

روش های درمان طاسی ژنتیکی

  • داروهایی مانند ماینوکسیدل و فیناستراید ممکن است مانع از ریزش مو شده و رشد موهای جدید را تحریک نمایند. ولی حتما برای استفاده از دارو با یک پزشک متخصص ریزش مو مشورت نمایید.
  • می توان از کلاه گیس ها برای پوشاندن طاسی استفاد کرد که البته این روش یک روش موقت می باشد و درمان محسوب نمی شود.
  • یکی از بهترین روش ها برای درمان طاسی روش کاشت مو می باشد. روش های مختلفی برای کاشت یا پیوند مو وجود دارد که در مقالات جداگانه ای به آنها می پردازیم.

درمان طاسی ژنتیکی با روش کاشت موی سر

کاشت مو و پیوند مو از روش های جدید برای رفع طاسی سر ژنتیکی  می باشد. کاشت مو با روش های متنوعی انجام میشود که به عنوان مثال میتوان به روش های مینی گراف، میکرو گراف، روش فیت، روش فوت اشاره کرد. این روش ها با توجه به نوع عمل، زمان عمل، نحوه ی برداشت مو و نحوه ی کاشت مو تقسیم بندی میشوند. برای انجام این عمل باید به پزشکان متخصص حاذق مراجعه کرده و زیر نظر این افراد اقدام به رفع طاسی ژنتیکی نمود.

کاشت مو 

کاشت مو به برداشت موی قسمت هایی از بدن با روش های FIT،FUT و ... که دیگر دچار ریزش نمیشوند را کاشت مو گویند. برای خواندن مطالب بیشتر به صفحه کاشت مو مراجعه نمایید.
از جمله مهترین و بهترین عمل ها و کارها در کلینیک ایران نوین میتوان به کارهای زیر اشاره کرد : کاشت مو  پیوندمو معرفی بهترین پزشک کاشت مو ترمیم مو بهترین قیمت کاشت مو
کلینیک تخصصی کاشت مو  ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X