PRP بعد از کاشت مو چه اثری دارد؟

PRP بعد از کاشت مو چه اثری دارد؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

PRP بعد از کاشت مو چه اثری دارد؟

یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین روش­های درمان ریزش زیاد موی سر هم در آقایان و هم در خانم­ها، کاشت مو و تزریق کردن پی آر پی به پوست سر است که محلول پلاسمای سرشار از پلاکت است. با تزریق کردن PRP بعد از کاشت مو ، موهای کم­ پشت به تدریج زیاد و پرپشت می­شود. افرادی که هنوز کاملاً طاس نشده ­اند و فقط در بعضی از قسمت­های سرشان موها کم ­پشت شده است، بهترین گروهی هستند که می­توانند مشکل موهای خود را با روش پی آر پی به طور کامل برطرف کنند.

پی آر پی چگونه انجام می گردد؟

تزریق پی آر پی یک روش تقویتی برای مو محسوب میگردد و به همین دلیل می توان از مزایای این روش بعد از کاشت مو بهره برد. بطور کلی استفاده از روش های موضعی مانند تزریق پی آر پی در کناره روش هایی مانند کاشت مو کمک شایانی به بهتر شدن نتیجه درمان خواهد کرد. در روش تزریق پی آر پی به پوست موی سر، محلول پی آر پی را هم به ناحیۀ تزریق­ کنندۀ پی آر پی و هم به منطقۀ دریافت­ کنندۀ آن اسپری می­کنند. این محلول در ناحیه­ای که آن را دریافت می­کند منجر به التیام سریع­تر آن می­شود و در ناحیه ­هم که اهدا کرده است باعث می­شود بهبود زخم­ها با سرعت بیشتری  انجام شود و جای زخم­ها را هم بسیار کمرنگ می­کند. پی آر پی از پلاسمای خون گرفته می شود و عملکرد آن به گونه ای است که پس از تزریق در ناحیه مورد نظر فعالیت سلول های مو را تحریک کرده و موجب تکثیر آنها می گردد. البته مشاهده نتایج مثبت از تزریق پی آر پی بعد از کاشت مو به میزان زیادی به درست انجام شدن کاشت مو بستگی دارد.

مراحل درمان با پی آر پی

پی آر پی یک فرآیند درمان سه مرحله ای است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:

 • مرحله 1: خون به طور معمول از بازوی فرد کشیده می شود و به دستگاه سانتریفیوژ وارد می گردد.
 • مرحله 2: بعد از ده دقیقه در سانتریفیوژ خون به سه لایه پلاسمای خون پلاکتی، پلاسمای غنی از پلاکت و سلول های قرمز خون تقسیم بندی می گردد.
 • مرحله 3: پلاسمای غنی از پلاکت به یک سرنگ تزریق شده و سپس به قسمت هایی از پوست سر که نیاز به افزایش رشد مو دارند تزریق می گردد.

PRP بعد از کاشت مو به چه کسانی توصیه میشود؟

پی آر پی موها به کسانی توصیه می­شود که یا دچار ریزش بی ­رویۀ مو هستند و یا دوست دارند موهایی پرپشت داشته باشند. پزشک متخصص پوست و مو بعد از بررسی وضعیت موهای بیمار و با توجه به شدت و نوع ریزش موهای فرد، جلسات پیشنهادی خود را به بیمار می­گوید تا او بتواند به نتیجۀ دلخواه برسد. روش پی آر پی برای ترمیم کردن موها یک روش امن و مؤثر و غیرتهاجمی است.

مزایای درمان ریزش مو با روش پی آر پی

 • این درمان روشی بسیار ساده است و بدون جراحی انجام میشود.
 • نتایج این روش کاملاً بهداشتی، امن و قابل اطمینان است.
 • امکان تزریق های بیش از یک بار در هر جلسه وجود دارد و حدود یک ساعت وقت لازم دارد.
 • بهبودیها در این روش بسیار سریع اتفاق می افتد.
 • نتیجه ­های مورد نظر بیمار به صورت کاملاً طبیعی و زیبا خواهد بود.

عوارض جانبی تزریق پی آر پی

از آنجاییکه پی آر پی شامل تزریق خون خود فرد به پوست سر می باشد؛ متقاضی در معرض خطر بیماری های واگیردار قرار نخواهد گرفت. با این حال درمان با این روش ممکن است عوارض زیر را در بر داشته باشد:
 • آسیب به عروق خونی و یا اعصاب
 • کلسیفیکاسیون در نقاط تزریق
 • عفونت

بعد از پی آر پیچه مراقبت­هایی باید انجام شود؟

زمان انجام  PRP بعد از کاشت مو به میزان موهایی که بیمار از دست داده است دارد؛ ولی معمولاً بین یک الی دو ساعت طول می­کشد و در طی این زمان و بعد از آن بیمار درد خفیفی را حس خواهد کرد. بیمار بعد از انجام دادن پی آر پی باید مراقبت­های زیر را انجام بدهد:
 1. فرد برای انجام دادن فعالیت­های روزمره­اش و همچنین استفاده کردن از شامپوها و نرم­کننده­ها و دوش گرفتن ندارد و حتی پزشکان به افراد توصیه می­کنند که بعد از پی آر پی فقط چند ساعت استراحت کنند و بعد از آن به فعالیت­های روتین روزمره­شان بپردازند.
 2. تا 72 ساعت بعد از پی آر پی استفاده کردن از مواد شیمیایی روی سر و همچنین استفاده از سشوار ممنوع است.
 3. بیمار باید تمام توصیه ­ها و دستورات پزشک متخصص خود را با دقت اجرا و رعایت کند.
منبع: کلینیک تخصصی تقویت مو  ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X