آیا افتادگی پلک در اثر بوتاکس حتمی است؟

آیا افتادگی پلک در اثر بوتاکس حتمی است؟

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

آیا افتادگی پلک در اثر بوتاکس حتمی است؟

افتادگی پلک در اثر بوتاکس یکی از عوارض جانبی احتمالی و نادر پس از تزریق بوتاکس است که نگران کننده نمی باشد. افتادگی پلک یا پتوز پلک خود به خود ظرف مدت یک هفته بهبود می یابد. هرچند تزریق صحیح بوتاکس می تواند احتمال بروز پتوز پلک را کاهش دهد اما حتی با رعایت اصول تزریق بوتاکس نیز ممکن است افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس اتفاق بیفتند. به علاوه روش های درمانی نیز برای کاهش اثر افتادگی پلک وجود دارد.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

بوتاکس را می توان به عنوان یک معجزه مدرن نام برد. شما می توانید هر ۳ الی ۴ ماه یک بار با یک تزریق سریع تمام چین و چروک های پیشانی و دور چشم خود را بر طرف نمایید. انجام این عمل سریع و ساده است و نتایج آن چشمگیر است. شکی نیست که بوتاکس یکی از محبوب ترین محصولات آرایشی در کلینیک های زیبایی سرتاسر دنیا است.

اما باید بدانیم این سم محبوب به دور از اثرات جانبی و مشکلات نیست. یکی از عوارض جانبی نادر در اثر تزریق بوتاکس، افتادگی پلک یا پتوز پلک است. افتادگی پلک سبب ایجاد ظاهری نامتقارن در صورت می شود. هرچند این اثر دائمی نیست و خود به خود رفع می شود.

افتادگی هر دو پلک می تواند در یک چشم یا هر دو چشم اتفاق افتد که به افتادگی پلک بالا پتوز گفته می شود ، در این حالت فرد دچار کاهش دید می گردد که می تواند در کودکان نیز رخ دهد ، دلیل اصلی افتادگی پلک ، افزایش سن می باشد اما دلایلی چون ضعف مادرزادی ، تروما و بیماری های عصبی نیز سبب افتادگی پلک می شوند  .تزریق ماده ی بوتاکس تاثیر بسیار خوبی در رفع چین و چروک ها و افتادگی پلک دارد ، اما از عوارض این نوع عمل زیبایی افتادگی ابرو و پلک می باشد.

چگونه افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس ایجاد می شود ؟

به هنگام تزریق بوتاکس جهت رفع چین و چروک های عضله ی فرونتالیس قسمت پیشانی ، پزشکان کم تجربه ، تزریق مقدار کمی از بوتاکس را انجام می دهند که این کار باعث افتادگی پلک و ابرو می شود ، لذا برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که فقط نیمه بالایی عضله ی فرونتالیس توسط تزریق بوتاکس درمان شود  .

بیماران جوان به راحتی درمان نیمه پایینی عضله ی فرونتالیس را تحمل می کنند اما در مورد بیماران مسن این مسئله به شکل اشتباه باعث افتادگی بیشتر ابرو و پلک خواهد شد .

در واقع به دلیل انحراف و قرار نگرفتن ماده ی بوتاکس در محل مورد نیاز یا تزریق بیش از حد نزدیک به ناحیه ی چشم و ابرو شاهد افتادگی  پلک در اثر بوتاکس و افتادگی ابرو خواهیم بود .

برای جلوگیری از افتادگی پلک در اثر بوتاکس در ناحیه ی پیشانی باید تزریقات به دقت با مقدار کافی در محل مناسب و به صورت سطحی انجام شوند .

در تزریق بوتاکس جهت رفع چین و چروک صورت فقط به دو تزریق از این ماده نیاز هست ، لذا نباید با تزریقات متعدد سبب افتادگی پلک شد .

بنابراین می توان گفت که افتادگی ابرو و پلک در اثر تزریق بوتاکس جهت رفع معایب اطراف چشم و پیشانی اگر با روش های مناسب ، به مقدار کافی و توسط پزشک با تجربه به کمک تکنیک های اصولی و استاندارد صورت پذیرد ، هرگز رخ نخواهد داد .

لزوم تزریق بوتاکس در مرکز تخصصی بوتاکس

از این رو از تزریق بوتاکس که یک عمل زیبایی تخصصی است و باید حتما در مراکز و کلینیک  پوست و مو معتبر و تخصصی توسط پزشک متخصص صورت پذیرد ، اجتناب کنید .

ماده ی بوتاکس تزریقی باید اصل و مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت بوده و با توجه به نیاز و شرایط جسمی بیمار تزریق گردد لذا از مراجعه به باشگاه ها و آرایشگاه ها جهت تزریق بوتاکس جدا خودداری کنید .

اثر جادویی سم بوتولینوم موجود در بوتاکس، در فلج کردن عمدی عضلات صورت است. این فلج کردن عمدی از فعالیت ماهیچه هایی که سبب ایجاد خطوط اخم، خط خنده و چین و چروک در پیشانی می شدند جلوگیری می کند.

علل ایجاد افتادگی پلک در اثر بوتاکس

متأسفانه، پزشکان نمی توانند ۱۰۰% بر محلی که ماده بوتاکس در زیر پوست بیمار تزریق شده و جریان پیدا می کند کنترل داشته باشند. بنابراین ماده تزریقی بوتاکس ممکن است از طریق لایه زیرین پوست به ماهیچه بالای چشم، که پلک بالا نامیده می شود، انتشار پیدا کند.

پلک بالا وظیفه کنترل بالا و پایین رفتن پلک را بر عهده دارد. می توانید این ماهیچه را شبیه در یک گاراژ تصور کنید که چشمان شما را باز و بسته می کند. وقتی این ماهیچه عقب برده شده و از جلوی صورت شما دور نگاه داشته می شود، پلک بالا دچار افتادگی می شود.

متأسفانه اگر تنها مقدار کمی از ماده بوتاکس به ماهیچه محرک پلک بالا راه پیدا کند، باز نگاه داشتن چشم بسیار مشکل می شود و به این مشکل افتادگی پلک می گویند.

اینجاست که از تزریق بوتاکس می توان به عنوان یک هنر یاد کرد. پزشکان متخصص و مجرب درک بالایی از عضلات صورت داشته و تصمیمات صحیحی درباره محل درست تزریق بوتاکس می گیرند. بهترین پزشک متخصص تزریق بوتاکس با انتخاب محل و عمق مناسب برای تزریق، به طور چشمگیری احتمال انتقال بوتاکس به پلک بالا و بروز افتادگی پلک را کاهش می دهند.

یکی دیگر از عوامل ایجاد افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس، می تواند مربوط به تزریق بوتاکس در سطح بسیار پایینی از پیشانی باشد. به این صورت عضلات پیشانی ریلکس شده و پلک را به سمت پایین فشار می دهد.

چه اقداماتی برای جلوگیری از افتادگی پلک در اثر بوتاکس باید انجام داد؟

اولین توصیه این است که حتماً برای تزریق بوتاکس به یک متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک با تجربه ی تزریق بوتاکس مراجعه نمایید تا درک کاملی از عضلات صورت داشته باشد. همچنین به هیچ وجه از برندهای متفرقه بوتاکس استفاده نکنید. قبل از انجام عمل تزریق بوتاکس حتماً از پزشک متخصص خود بخواهید که از بهترین مارک های بوتاکس برای شما استفاده نمایید.

باید بدانید که ماده تزریقی بوتاکس تنها توسط کمپانی Allergan تولید می شود. سایر محصولات با نام دیسپورت متعلق به کمپانی Medicis و Xomin متعلق به کمپانی Merz هستند. استفاده از این سه محصول مورد تأیید است و بهتر از استفاده از هر نوع محصولات با نام های متفرقه دیگر است.

به یاد داشته باشید حتی در صورت استفاده از بهترین برند بوتاکس و تزریق آن در محل و عمق مناسب زیر پوست، ممکن است احتمال افتادگی پلک وجود داشته باشد، اما این اثر دائمی نیست و خوشبختانه قابل رفع است.

چه مقدار زمان برای رفع اثر افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس طول می کشد؟

خبر خوب این است که افتادگی پلک در اثر بوتاکس طی ۴ تا ۶ هفته از بین می رود اما متأسفانه در این مدت نیز شما باید با پلکی افتاده در بین جمع حاضر شوید.

یک پزشک متخصص تزریق بوتاکس معتقد است که اثرات ناخواسته اغلب سریعتر از اثراتی که به صورت عمدی ایجاد شده اند از بین می روند زیرا در ایجاد آنها از دز کمتری ماده تزریقی استفاده شده است.

منع: کلینیک جوانسازی پوست و انواع تزریقات دستگاهی ایران نوین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X