تاریخچه جراحی پلاستیک در ایران و جهان

تاریخچه جراحی پلاستیک در ایران و جهان

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

تاریخچه جراحی پلاستیک در ایران و جهان

در دوران باستان، مانند همه ادوار زندگی آدمی،نیاز به جراحی ترمیمی به دلیل حوادث وجنگ ها لازم وبلکه ضروری بوده، در متون گوناگون تاریخی از تمامی تمدن های باستان تاریخچه جراحی پلاستیک را با نمونه هایی از جراحی های ترمیمی نشان ‌می‌دهد. اما آنچه که ما امروزه بانام جراحی پلاستیک میشناسیم قدمتی به درازای بیش از یک قرن ندارد. در واقع تاریخچه جراحی پلاستیک از زمانی خواهد بود که توجه انسان به ظاهرش و زیباییش اهمیت پیدا کرد.

تاریخچه جراحی پلاستیک به سال‌های دور بازمی‌گردد!

باز سازی اعضای بدن و یا ترمیم اعضا با جراحی پلاستیک به اوایل قرن بیستم میلادی باز میگردد.البته به دلیل پیشرفت های سریع علمی در کشور های صنعتی، اعمال جراحی زیبایی به شکل امروزی آن در این جوامع هم در حجم بیشتر و هم با کیفیت بالا انجام می‌شده،  در حال حاضر با برداشته شدن مرز های علمی در سراسر جهان، این قسم از جراحی ها تقریبا در سراسر شهر های جهان به صورت روتین انجام میشود. در ایران ،تاریخچه جراحی پلاستیک به بیش از پنجاه سال بازمی‌گردد.  اعمال جراحی پلاستیک دربیمارستان های شهر های بزرگ و کوچک وتوسط پزشکان حاذق هموراه انجام می‌شود. به جرأت می‌توان گفت در حال حاضر ایران یکی از قطب های اعمال جراحی پلاستیک در منطقه است، به دلیل هزینه پایین اعمال پلاستیک در ایران اکنون سالانه تعداد زیادی از هموطنان ساکن در سایر کشورها به ایران مراجعه می‌کنند،قابل ذکر این که در اغلب موارد،کیفیت بالای اعمال جراحی ووجود پزشکان برجسته را هم باید به این عوامل اضافه کرد.

تاریخچه جراحی پلاستیک بینی

تاریخچه جراحی پلاستیک ، نشان دهنده آن است که در قرون گذشته ودر اوایل مطرح شدن این پدیده پزشکی ،اعمال جراحی اغلب در دوره‌های جنگ ویا در موارد تصادفات ، مورد اقبال افراد قرار میگرفته،اما در حال حاضر،ودر دهه های اخیر ،جراحی پلاستیک در خدمت زیبایی وتغییر ظاهر وچهره افراد هم قرار گرفته،یکی از این اعمال جراحی مقبول خانمها وهم البته آقایان ، جراحی بینی است،ایران در این زمینه دارای رتبه اول است وپس از ایران آمریکا انگلیس و فرانسه قرار دارند.

تاریخچه تزریق بوتاکس

حالا که وارد مبحث شیرین تغییر چهره شدیم! شاید بیجا نباشد تا در رابطه با تاریخچه جراحی پلاستیک پدیده دیگری که آنهم در راستای ترمیم و زیبایی است، مواردی را به آگاهی برسانیم . تاریخچه تزریق بوتاکس هم به اواخر قرن بیستم باز میگردد. این تکنیک در ابتدای کار برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گرفت که دارای اختلالات عضلانی در ابعادکوچک بودند. این دارو از ارسال پیغام از عصب به عضله جلوگیری میکند، پس بنابراین، برای حرکا تغیر قابل کنترل عضله کاربرد دارد. مثلا تیکهای غیر قابلک نترل چشم و یا پرشهای عضلانی و غیره. مکانیزم رفتاری بوتاکس پزشکان متخصص زیبایی را برآن داشت تا از این ماده برای تثبیت پوست در یک حالت معین استفاده کنند. آنها دریافتند که چروک صورت اغلب در سنین بالا و به دلیل از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست ایجاد میشود. بنابراین اگر تزریق این ماده سبب شود تا عضله مهار گردد دیگر تا مدتها پوست به حالت قبلی باز نمی‌گردد. منبع: کلینیک تخصصی جراحی زیبایی  ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X