عوارض لیزر در دوران بارداری

عوارض لیزر در دوران بارداری

21 فروردین ، 1401
کلینیک ایران نوین

عوارض لیزر در دوران بارداری

بر طرف کردن موهای زائد توسط لیزر یکی از بهترین و سریع ترین راه های ممکن در عصر حاضر است و به همین جهت طرفداران زیادی پیدا کرده است. با این وجود لیزر موهای زائد برای برخی افراد مشکل زا بوده و توصیه نمیشود. افراد دیابتی، افرادی که در ناحیه مورد نظر دچار آسیب، زخم و جراحت های شدید شده اند، و زنان باردار جزو این دسته می باشند. در این نوشته به بیان عوارض لیزر در دوران بارداری برای جنین و مادر می‎پردازیم.

عوارض لیزر در دوران بارداری برای جنین

زنان باردار جزو دسته ای از افراد می باشند که لیزر موهای بدن آنها بین متخصصین پوست و مو مورد بحث می باشد. لیزر از یک نور تک رنگ با طول موج خاصی تشکیل شده است که این طول موج به اندازه ی 2 میلی متر از عمق پوست نفوذ کرده و ملانین و فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار داده و بدین ترتیب سبب رفع موهای زائد میشود. به همین سبب متخصصین پوست و لیزر عوارضی را برای جنین مادر در نظر نگرفته اند، و به احتمال زیاد خطری جنین را تهدید نمیکند ولی با این حساب متخصصین احتیاط مادران باردار را لازم و ضروری دانسته و مکررا تاکید میکنند که مادران از لیزر در دوران بارداری اجتناب نمایند. که دلیل این تاکید وجود پرتوهای غیر یونیزه در اطراف می باشد که ممکن است توسط بافت های بدن جذب شده و متوجه جنین شود.

عوارض لیزر در دوران بارداری برای مادر

مادران در دوران بارداری به دلیل ترشح بیشتر هورمون های جنسی زنانه و ترشح کمتر هورمون های جنسی مردانه دارای تغییرات زیادی میشوند. پوست مادران باردار در این دوره به ویژه در ماه های اخر بارداری حساس تر شده و رشد موهای زائد می تواند متغیر باشد. در این دوره بعضی از مادران با کاهش موهای زائد و برخی با ضخیم تر شدن ریشه ی موهای زائد مواجه میشوند که این تغییرات تا اواخر دوران شیر دهی ادامه خواهد یافت. به سبب همین مسئله و به سبب تحریک بیشتر فولیکول ها و سلول های بازسازی کننده ی مو لیزر در این دوره توصیه نشده و تاثیر گذاری لیزر موهای زائد در این دوران بسیار کم بوده و نتیجه ای عکس خواهد داد. به دلیل حساس تر شدن پوست تورم، قرمزی و درد افزایش بیشتری خواهد داشت و استفاده از پماد های مسکن به دلیل باردار بودن مادر ممنوع بوده و در نتیجه این عوارض را به همراه خواهد داشت. به طور کلی به مادران باردار توصیه میگردد که لیزر موهای زائد خود را تا اواخر دوران شیر دهی به تعویق بیندازند و پس از گذراندن این دوران اقدام به لیزر نمایند تا بیشترین تاثیر و بهره را از لیزر دریافت نمایند. منبع: کلینیک تخصصی لیزر موهای زائد ایران نوین
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مقالات مرتبط

facebook instagram telegram درخواست مشاوره
این سایت متعلق به مرجع زیبایی ایران نوین است-هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد
6LfcPU4fAAAAAAwaOa7HaFbj4ZxLIqf9Eeazrt_X