تغییر تفاوت ماست!

22221000
پاسخگویی24 ساعته

تناسب اندام

اغلب افراد زمانی که تصمیم به کاهش وزن و لاغری می گیرند، در جستجوی روشی سریع می باشند. اما باید توجه کرد که آیا وزن اضافه شما در طول همین زمان کوتاه بدست آمده است؟ حال، موضوعی که مطرح می شود دستیابی به یک روش کاهش وزن پایدار و بدون عوارض است. امروزه بسیاری از افراد در هنگام انتخاب رژیم غذایی مناسب تنها به فاکتور میزان کالری یا انرژی  موجود در مواد غذایی توجه می کنند حال آنکه از عاملی مانند عادت های غذایی سالم به منظور رسیدن به تناسب اندام و وزن مناسب غافل می شوند.

0 +
مشتریان راضی
0 +
دکتر متخصص
0 +
سابقه فعالیت درخشان

خدمات تخصصی تناسب اندام

02.03.21-Final-icons

دستیابی به یک وزن سالم و ایده آل

اگر یک راه آسان برای از دست دادن وزن وجود داشته باشد تمامی افراد جهان از تناسب اندام برخوردار خواهند بود. اما متأسفانه چنین راه آسانی وجود ندارد. کاهش وزن به تلاش طولانی مدت نیاز دارد.

مسیرهای زیادی برای داشتن یک زندگی سالم و رژیم متعال وجود دارد. شما می توانید گیاهخوار و یا گوشتخوار باشید، می توانید سه وعده غذایی متوسط و یا شش وعده غذایی کوچک داشته باشید. در واقع هیچ الگوی غذایی کاملی وجود ندارد. کلید از دست دادن وزن و سالم بودن، یافتن یکی از برنامه های متعادل و حفظ آن در بلند مدت است. پیگیری عادت غذایی درست در رژیم های غذایی صحیح به ۴ عامل زیر وابسته است:

مشاورین تغذیه کلینیک تخصصی ایران نوین شما را در کاهش وزن و پیکر تراشی و رسیدن به نتایجی که مد نظر شماست یاری می کنند.

برنامه های غذایی متعادل

اگر میزان کالری دریافتی در روز بیشتر از کالری مصرفی نباشد نمی توان به کاهش وزن دست پیدا کرد. برای کاهش وزن بهتر است غذاهای بدون چربی و کم چرب را انتخاب کرد تا میزان کالری مصرفی کاهش یاید همچنین وعده های غذایی را به چند وعده کوچک تقسیم نمود که یک راه دستیابی به این هدف استفاده از بشقاب های کوچک است.

تأثیر مصرف روغن بر رژیم غذایی

روغن به طور فنی یک گروه از مواد غذایی محسوب نمی گردد؛ اما از آنجایی که برای سلامتی مهم می باشد و اسیدهای چرب ضروری، ویتامین E و سایر مواد مغذی را تامین می کنند باید به مقداری در رژیم غذایی وجود داشته باشد. روغن ها چربی هایی هستند که در دمای اتاق مایع می باشند و از چربی های جامد که با سطوح کلسترول بالا و سایر مشکلات بهداشتی ارتباط دارند، سالم تر هستند.

کاهش مصرف غذاهای فراوری شده و شکر

غذاهای فرآوری شده معمولا با قند افزوده و چربی و کالری زیادی همراه هستند و اشتها را در طول روز افزایش می دهند؛ به همین دلیل موجب افزایش وزن می گرند. مصرف مقدار زیادی شکر با بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان مرتبط است. کاهش مصرف شکر یک راه بسیار عالی برای بهبود رژیم غذایی شماست.

اضافه کردن پروتئین به رژیم غذایی

غذاهای پروتئینی مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند، مرغ، غذاهای دریایی، تخم مرغ، آجیل و سویا منابع مهم پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. برخی از ماهی ها اسیدهای چرب امگا 3 را فراهم میکنند. انتخاب غذاهای پروتئینی کمک شایانی به حفظ سلامتی و کاهش وزن می نمایند البته به شرطی که آنها را به روش های سالم پخت و پز آماده نمود. یک رژیم غذایی با پروتئین بالا باعث میشود که مدت بیشتری احساس سیری کنید و اشتهای شما را کاهش می دهد. رژیم غذایی حاوی مقادیر زیادی پروتئین سوخت و ساز بدن را نیز افزایش خواهد داد.

اضافه کردن سبزیجات به رژیم غذایی

سبزیجات حاوی بسیاری از مواد مغذی مشابه میوه ها بوده و مزایای مشابهی دارند. آنها اغلب کالری کمی دارند و برای افرادی که تمایل به کاهش وزن دارند بسیار مفید هستند. سبزیجات نیز بدون کلسترول و کم سدیم و چربی هستند. سبزیجات نشاسته دار کالری بیشتری نسبت به سبزیجات بدون نشاسته دارند اما باید در وعده های غذایی گنجانده شوند چرا که منابع مهم مواد مغذی هستند. لوبیا و نخود فرنگی در این دسته قرار دارند.

اضافه کردن میوه به رژیم غذایی

میوه ها و ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و گیاهان دارویی ترکیبات گیاهی هستند که برای حفاظت از سلامتی کار می کنند و باید در وعده های غذایی به میزان متعادل گنجانده شوند. بسیاری از میوه ها منبع عالی پتاسیم هستند که برای فشار خون سالم اهمیت دارند و همچنین می توانند باعث جلوگیری از از دست رفتن استخوان و تشکیل سنگ کلیه شود. میوه ها به طور طبیعی کم سدیم، چربی، کالری و بدون کلسترول هستند. رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات ممکن است خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان را کاهش دهند و چون آنها دارای کالری بسیار کمی هستند، حتی در کاهش وزن نیز مؤثر می باشند.

رژیم های غذایی غلط

اکثر رژیم های غذایی به شما کمک می کنند وزن خود را کاهش دهید؛ فقط برای یک زمان کوتاه و معمولا به روش های ناسالم. در ادامه برخی از موارد مهم در رژیم های غذایی غلط را بیان می نماییم.

به جای رعایت رژیم های غذایی سنگین، تغییرات کوچک را به رژِیم فعلی خود اضافه کنید. وعده های غذایی اصلی را به چندین وعده کوچک و میان وعده تقسیم نمایید. مصرف میوه و سبزیجات را دو برابر نموده و مصرف مواد غذایی شیرین و چرب را کم نمایید. به تمامی مواد غذایی که میخورید و کالری که دریافت می نمایید دقت کرده و آنها را به دقت ثبت کنید چرا که باعث می گردد در مورد آنچه که میخورید فکر نمایید.

روش های کاهش چربی های موضعی

اکثر رژیم های غذایی به شما کمک می کنند وزن خود را کاهش دهید؛ فقط برای یک زمان کوتاه و معمولا به روش های ناسالم. در ادامه برخی از موارد مهم در رژیم های غذایی غلط را بیان می نماییم.

در دستیابی به برنامه تغذیه مناسب چند نکته وجود دارد که شاید دانستن آنها مسیر رسیدن به اندام متناسب را هرچه کوتاهتر نماید. این نکات شامل موارد زیر می گردد:

۱- نوشیدن حداقل ۶ تا ۸ لیون آب آشامیدنی در طول روز تأثیر بسزایی در سلامتی و تناسب اندام شما دارد. بنابراین به همراه داشتن یک بطری آب خالص به اندازه به همراه داشتن گوشی همراه یا کیف پول برای افراد مصمم به لاغری اهمیت دارد.

۲- عادت بد خوردن سالاد پیش از غذا را کنار بگذارید.

۳- نخوردن میوه شما را هرچه بیشتر به سمت چاقی سوق می دهد. میوه را به هر صورت که می توانید مصرف نمایید اما از مصرف میوه ها یا آب میوه های شامل مواد افزودنی پرهیز نمایید. از امتحان میوه های جدید در برنامه روزانه خود نترسید.

۴- ناخونک زدن ممنوع! هنگامی که غذا را درست می کنید از خوردن آن خودداری کنید. زمان خاصی را برای میل کردن غذا اختصاص دهید و آن را بر روی سفره یا پشت میز با آرامش و تمرکز کامل نوش جان کنید.

۵- انواع سوپ، سالاد و سبزیجات
غیر نشاسته ای را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

۶- افزودن غلات سبوس دار به سبد غذایی نیز می تواند به حفظ تناسب اندام شما کمک نماید.

۷- به اندازه ظرفیت خود غذا بخورید. با دقت در میزان غذای اختصاص یافته به فرزند خود، در واقع از خوردن غذای مانده وی توسط خویش جلوگیری نموده اید و قدمی مثبت در حفظ تناسب اندام خود برداشته اید.

۸- هرگونه ماده مشکوک به فساد را از آشپزخانه دور کنید.