چگونه موهای آسیب دیده را درمان کنیم

چگونه موهای آسیب دیده را درمان کنیم

چگونه موهای آسیب دیده را درمان کنیم؟

موي سر انسان ساختمانی لوله‌ای شکل و طولانی و رشته وار دارد که ازاپيدرمی تحت عنوان فوليکول بوجود آمده اند. دسته بندی موی انسان بر اساس قطر آن که محدوده ۴۰ تا۱۲۰ ميكرون را در بر می گیرد به سه دسته: موي نازك (كمتر از µ ۶۰) موي متوسط (µ 80-60)  و موي ضخيم (بیش از µ۸۰) تقسيم بندي ميشود. به تعداد موي موجود در سطح پوست سر را دانسيته یا تراکم مو مينامند. بطور متوسط اغلب تعداد موی افراد بالغ به ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ می رسد که دانسیته ای برابر با مو ۱۷۵ تا ۳۰۰ مو در سانتيمتر مربع را در سر آنها تشکیل می دهد. عوامل سن و ژنتيك افراد در این مقدار نقش دارند. ساختمان مو از 85% كراتين آب ،رنگدانه، عناصر معدنی مثل آهن ،كلسيم ،مس، منيزيم، منگنز و روی تشکیل شده است.

درمان موهای آسیب دیده

مو پس از زمان معينی می‌ريزد. به طور طبیعی ریزش موی روزانه شامل 50 الی 100 عدد تار مو در روز می شود. بیش از این تعداد را به عنوان ریزش مو یا آلویسی تلقی می کنند. وراثت، استرس، افسردگی، داروها، کم‌خونی، بيماری و تغذيه نامناسب، مشکلات هورمونی و ... می توانند از جمله عوامل ریزش مو باشند. دوره رشد موها سه مرحله آناژن ، کاتاژن و تلوژن دارد.

موارد تهدید کننده موی سر

از نظر پزشک متخصص مو عوامل فيزيكي مانند استعمال زیاد و نامناسب مواد شوينده، به کارگیری بیش از حد وسایل زینتی بر روی سر، اعمال حرارت بیش از حد بر روی مو توسط ابزاری مانند اتو و سشوارکم پشتی موها را تشدید می کند.
بعلاوه رنگ ها، اکسیدان ها، دکلره، هایلایت, مش، کراتینه و ... سلامت موی سر را تهدید کرده و باعث شکستن آن و ایجاد موخوره، خشکی و کدری مو می شود. در موخوره در واقع انتهای مو دو شاخه می شود که این امر ناشی از آسيب فيزيکی یا شيميايی به مو است. موخوره بیشتر در بانوان رخ می دهد. در موخوره، لایه حفاظت کننده فیبر انتهای مو آسیب دیده و از بین می رود و نتیجتاً مو شکسته و به دو شاخه تقسیم می شود. حرارت ناشی از ابزار حالت دهنده، تحت فشار قرار دادن بیش از حد مو توسط برس های نامناسب و مواد شیمیایی نظیر رنگ ها و ... به تشدید احتمال به وجود آمدن موخوره کمک میکند. 
آسیب های موی سر را می توان به کمک شوینده های مناسب و سرم های استاندارد درمان کرد.همچنین ماسک های طبیعی و استاندارد نیز آسیب های موی سر را تا حد زیادی درمان می کند و سبب تقویت مو می شود. 

 

منبع: کلینیک تخصصی ایران نوین

تگها : پزشک متخصص مو , ریزش مو , تقویت مو

 

پشتیبانی آنلاین